Światłowody

Światłowód – zalety i wady szybkich łączy

Wśród wielu rodzajów stałych łącz, za pomocą których możemy mieć w swoim domu dostęp do internetu coraz częściej znajduje się światłowód. Zanim się na niego zdecydujemy warto poznać zalety i wady takiego rozwiązania.
Światłowód - zalety i wady szybkich łączy

Światłowód od dawna robi karierę na rynku telekomunikacyjnym. Od wielu, wielu lat stosowany jest np. do łączenia ze sobą centrali telefonicznych. Pierwsze takie rozwiązanie zostało oddane do użytku we Włoszech, w 1977 roku. W Polsce, zaledwie rok później, na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie zaprojektowano i stworzono pierwszy, polski kabel światłowodowy. Od tego czasu technologia ta święci triumfy. Światłowodowe sieci przesyłowe nieustannie się rozrastają, przyczyniając się nie tylko do coraz szybszego przesyłania danych, lecz także do coraz powszechniejszego dostępu do szybkich łączy internetowych, powoli wypierając tradycyjne okablowanie także w przypadku dostępów dla prywatnych konsumentów. Coraz częściej nie są one już tylko doprowadzane do budynku, a bezpośrednio do mieszkań, (w styczniu 2017 największa polska sieć światłowodowa należała do Orange Polska,) zastępując stosowane tradycyjnie kable koncentryczne czy miedziane. Taka zmiana infrastruktury sieci telekomunikacyjnych to świetna wiadomość dla klientów.

Światłowód – jak to działa?

Światłowody, pomimo tego, że nie są tak nowym wynalazkiem, jak mogłoby się nam wydawać (idea stojąca za przesyłaniem światła za pomocą przezroczystych przewodów została zaprezentowana w latach 40-ych XIX w., znacznie rozwinięta w latach 20-ych i 30-ych XX w, a po raz pierwszy zastosowana praktycznie w 1956 r., w gastroskopie skonstruowanym na Uniwersytecie Michigan) są obecnie najlepszym i najnowocześniejszym sposobem na przesyłanie informacji. Transimsja odbywa się tutaj za pomocą światła – światłowód wykorzystywany jest do jego propagacji. Medium, czyli właściwy światłowód jest nieco grubszy od ludzkiego włosa.

Światłowód – zalety

Bezsprzecznie największymi zaletami światłowodu są największy wśród znanych nam mediów, zasięg, ogromna pojemność informacyjna oraz duża przepływność. Teoretycznie transmisja danych za pomocą światłowodu może osiągać szybkość nawet 25 Tbit/s. Oczywiście w praktyce jest to nieosiągalne – rzeczywista szybkość silnie uzależniona jest od odległości nadajnikiem, a odbiornikiem sygnału oraz wielu innych czynników. Rekordowa prędkość, jaką udało się uzyskać w praktyce to 1 Pbit/s na odległość 50 km. To 25 razy mniej niż teoretyczna prędkość, ale i tak znacznie, znacznie szybciej niż w przypadku innych mediów.

Zaletami światłowodów są także małe straty, co przekłada się na zdolnośc przesyłania sygnałów na znaczne odległości całkowota niewrażliwość (z powodu wykorzystywanego medium) na zakłócenia elektromagnetyczne, a co za tym idzie także odporność na tradycyjne metody przechwytywania informacji. Łącza takie są także bardzo niezawodne oraz proste w obsludze.

Światłowód – wady

Jedynymi wadami łączy światłowodowych są dyspersja, czyli „rozmywanie się” sygnału w czasie i w przestrzeni oraz duże koszty elementów pośredniczących w transmisji, np. switchów, nadajników czy konwerterów.

Źródło:https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/swiatlowod-zalety-i-wady-szybkich-laczy/871b0lm

Jest dużo rodzai światłowodów więcej o nich można znaleźć tutaj

—> https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Światłotody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *