Okablowanie sieciowe

Najczęściej wyróżnia się następujące rodzaje mediów:

Kabel koncentryczny, używany jest np. w topologii magistrali. Składa się z pojedynczego przewodu i osłony przewodzącej (oddzielone od siebie izolatorami).Istnieją dwa rodzaje tego kabla: gruby i cienki ethernet. Gruby pozwala na transmisję bez wzmacniania na odległości do 500 metrów, a cienki- na 185 metrów. Niewłaściwe połączenie jest najczęstszym problemem związanym z kablem koncentrycznym.

Skrętka ekranowana.

Istnieją dwa rodzaje:
– STP – 150-omowy kabel składający się z 4 par skręconych przewodów. STP lepiej chroni przed zakłóceniami, ale jest droższa i trudniejsza w instalacji niż skrętka UTP.
– ScTP – odmiana kabla, który jest skrzyżowaniem UTP z STP. Jest to po prostu ekranowany UTP (otoczony metalową folią ekranującą). Zazwyczaj jest to kabel 100 lub 120-omowy.

Skrętka nieekranowana

(UTP) – 100-omowy kabel składający się z 4 par skręconych przewodów. Kabel UTP jest bardziej podatny na szum i zakłócenia niż inne rodzaje kabli, a odległość między urządzeniami jest mniejsza niż w przypadku kabla koncentrycznego. UTP jest uważane za najszybsze medium miedziane, jest łatwa w instalacji, a także tańsza niż inne rodzaje okablowania oraz (co, jest jego główną zaletą) posiada niewielkie rozmiary.

Światłowód.

Istnieją dwa rodzaje:
– Jednomodowy – światło wędruje po osi kabla.
– Wielomodowy – światło wchodzi do kanału pod różnymi kątami (odbija się podczas wędrówki).
Kabel światłowodowy przenosi transmisje świetlne. Jest droższy od innych okablowań sieciowych, ale jest pozbawiony wrażliwości na zakłócenia elektromagnetyczne, zakłócenia powstałe od fal radiowych i posiada lepsze współczynniki przekazu danych.

Łączność bezprzewodowa – łączność w tym systemie to fale elektromagnetyczne, które mogą wędrować powietrzem, w próżni (powietrze czy też próżnia to medium dla łączności bezprzewodowej).

Źródło:https://sites.google.com/site/siecikomputerowemadebyjoanna/topologia-hierarchiczna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Okablowanie sieciowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *